Kombi Ana Kartı Nedir?

444 28 46
Arıza ve Detaylı bilgi hattı

Kombinin beyni olarak da adlandırabileceğimiz anakart kombinin işlevlerini gerçekleştirebilmesi için yönlendirme sağlayan önemli bir parçadır.
Bu parça vücuttaki beyin gibi işlev göstermektedir. Kombi anakartının bozulması durumunda kombinin tüm işlevleri durmakta ve çalışmamaktadır.

kombi elektronik anakart tamiri servisi ustası

Kombi Anakartı Ne İşe Yarar?kombi kartı tamiri

Kombinin içerisinde bulunan parçaların birbiriyle uyumlu ve kontrollü çalışmasını sağlar ve hemen her parça çalışmak için komutu anakarttan alılr.

Koordineli olarak dönen bu işl
ev güvenlik için önem arz etmektedir. Bir benzetme yapacak olursak eğer kombi anakartını insan vücudundaki beyin olarak düşünebiliriz.


Nasıl ki insan vücudunda bulunan beyin tüm vücudu koordine edip düzenli ve stabil bir şekilde çalışmasını sağlıyor ise kombi anakartıda kombinin kontrollü bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra kombinin anakartında olası bir güvenlik arızası oluştuğunda kombiyi koruma altına almaktadır. Bununla birlikte olarak da arızasının oluşması durumunda kombinin üzerinde bulunan ekranda arızanın ne olduğuna dair gerekli kodları gösterecektir fakat bizler bunu pek anlayamayız. Çünkü bu kodlar işinin ehli olan teknik servis ustalarımız tarafından ancak anlaşılabilir.

Kombi Anakartın üzerinde bulunan bazı parçalarına göz atacak olursak;


Bellek spotu;


4 adet bellek yuvası bulunmaktadır.

Bu bellek yuvalarının işlemciyle olan veri yolları özel olarak izole edildiğinden yüksek frekanslarda belleğin daha stabil bi şekilde çalışmasına olanak sağlanmış olmaktadır.

Önemli olan bir diğer hususta işlemcinin içerisinde bulunan bellek kontrolcüsünün çok yüksek hızlara çıkarken belleklerin yeterli olması kadar hem anakartın destekli olması hemde işlemcinin bu yüksek hızda frekansları kaldırabiliyo olması gereklidir.

İşlemciye elektrik sağlayan güç devreleri ;


Başlıktan da anlaşıldığı gibi güç devreleri işlemciye yeterli olarak elektrik sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra ne kadar fazla güç devresi bulunursa işlemciye o kadar daha fazla ve stabil bir şekilde akım sağlanmaktadır. Güç devrelerinin bozulması durumda kombi cihazının çalışması mümkün olmayacaktır.


Kombi Anakartı Arızası Nasıl Anlaşılır?


kombi kartı tamiri

Öncelikle bahsettiğimiz gibi arıza oluşması durumunda kombi ekranında hangi arızanın olduğuna dair kodları gösterir. Bu kodlar sayesinde arızanın ne olduğu anlaşılır. Tabi tüketicinin bu kodları anlaması ve arızanın ne olduğuna dair yorum yapması mümkün olmayacaktır. Şunuda belirtmek gerekirse sorun yani çıkan arıza tek bir neden bağlı tutulmamalıdır.
Sadece bunun yanı sıra kombiniz çalışırken vermiş olduğu arızaları kendimiz gözlemleyerek de anlayabiliriz.

Alt bilgi olarak vermemiz gereken bilgi aslında hiçbir şekilde arıza ne olursa olsun tüketici olarak kombiye direkt olarak kendimiz müdahale etmemeliyiz. Bir sorun olduğunu fark etmemiz halinde kombi cihazımıza kesinlikle dokunmamalı ve bilmediğimiz veya tecrübesine sahip olmadığımız sorunu çözmeye çalışmamalıyız.


Kombi Anakartı Arızalarını Sıralayacak Olursak;

Voltaj dalgalanması ;

İlk olarak voltaj nedir bunu öğrenelim.

Voltaj elektrik devresinden akımın geçmesine bilindiği üzere kuvvet gerekmektedir. Bu kuvvetin olmaması halinde serbest elektronların hareketi kuvvet olmadan hareket sağlanması mümkün olmayacaktır. Bu durumda anlaşıldığı üzere elektrik akımı sağlanamaktadır.

Bu serbest elektronların ilk öncelikle hareket etmesini sağlayan ve sonrasında devreden elektrik akımının akmasını sağlayan bir kuvvettir. Birimi Volt olmaktadır.
Kombide Voltaj Sorunu;

En sık karşılaştığımız arıza sebebi voltaj sorunudur. Kombiye gelen voltajın düzensiz ve dengesiz bir şekilde gelmesi sonucunda oluşan bir sorundur. Şunu da unutmamalıyız ki kombiye gelen voltaj düzensiz olduğu müddetçe zamanla bir çok soruna yol açabilmektedir.

Kombiler düzenli çalışabilmesi için gereken enerjiyi şebekeden almaktadır. Şebeke elektriğinde dalgalanmalar meydana geldiğinde kombiler arıza oluşturabilmektedir. İşte bunun sonucundada voltaj sorunu meydana gelmektedir.


Kartın ömrünü yitirmiş olması;


Her maddenin bir ömrü olduğu üzere kombi anakartınında bir ömrü bulunmaktadır.
Kombinin bakımı düzenli bir şekilde yapılsa bile kombi anakartına herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Eğer bir kombi 15 yıldan fazla kullanıldıysa büyük bir ihtimalle kart arızası ile karşılanmaktadır.
Bunun nedeni aslında anakartın uzun süre çalışması ve parçaları tek başına yönetmesi sebebi ile arıza vermektedir. Hangi madde olursa olsun hepsinin bir ömrü bulunmaktadır.

Bu süre dolduğunda ise zamanla ara sıra arıza vermektedir.

Kombide bulunan diğer arızalı parcaların kombi anakartına zarar vermiş olması;

Bilindiği gibi kombideki her bir parça ayrı bir görev teşkil etmektedir. Bazen bu parçalar arızalanabilir ve kombinin anakartına zarar verebilir.
Bu durumda da anakart da sorun meydana gelmektedir. Ancak yine de bu sebeple arızalanan kombi anakartlarla karşılanabilmektedir.
Bu sorun için uzman ustalar tarafından yardım alınması gerekmektedir.


Bunun yanı sıra ;

-Kombi fişe takılır takılmaz herhangi bir komut vermeden eğer sürekli çalışıyor ise kombi üstünde bulunan far röleleri arıza vermektedir. Bunun nedeni ise far rölelerin yapışması ve o şekilde kalmasıdır.

- Kombiye hiç ceyran gelmiyorsa eğer bunun nedeni de elektrik girişinin orda bulunan sigortaların yüksek voltaj gelmesi durumunda sigortalar atabilir.
Bu yüzden bir tüketici olarak arızaları kendimiz çözmemiz mümkün olmamaktadır.


Kombi Anakart Tamiri Nasıl Yapılır?


kombi kartı tamiri


Kombinizde oluşan arıza sonrasında tüketici uzman ustalar tarafından yardım alınarak yapılır ve eğer sorunun kaynağı direkt olarak anakart görülürse kombi anakrtı teste alınmaktadır.

Bu test sonucunda anakartın hangi işlemcisinde sorun teşkil ediyorsa veya teknik olarak sorunu ne ise bu tespit edilir. Tamir edilememesi gibi bir durum söz konusu olduğunda ise değişimi önerilir ve bunun akabinde de değişimi gerçekleştirilir. Yani kısaca arızanın nedeni anlaşılıp ona göre bir yolm çizilmektedir.

Tekrar hatırlatmamız gerekirse sorun ne olursa olsun tek başımıza tamire kalkışmamalıyız.Bunun nedeni ise tüketicinin anakartı yerinden çıkartması bile tamirine engel olabilir ve büyük sorunlar teşkil edebilir.


Kombi Anakart Tamiri Neden Yapılmalı?


Bilindiği üzere kombide anakart en önemli parça olduğu için maliyet açısından düşük bir parça değildir. Arızanın olması durumunda kombideki tüm işlevler durur ve çalışması mümkün olmaz. Tüketicinin bu sorunu düzeltmesi gereklidir. Bu durumlarda arızaya bağlı tamir edilmeside yapılabilimektedir.

Kombiyi değiştirmek yerine anakartı tamir ettirmek tüketici açısından daha ucuz maliyetli olmaktadır. Bunun yanı sıra olarak tamiri için bir garanti verilmektedir.

Tamir uygulaması ile kombi cihazı aynı şekilde çalışmaya ve faaliyet göstermeye devam etmektedir.
Yine aynı şekilde anakartın tamir edilmesi de kombinin sonucu etkilemez. Bunun sonucunda kombi bakımının sürekli olarak yapılması tüketici açısından uzun zaman geçmesine rağmen hiçbir sorun teşkil etmemektedir.
Yani buna nazaran kombinin tamamen değişmeside anakartın tamir edilmesi de aynı sonuca ulaştırmaktadır.


Kombi Anakart Tamir Ücreti Ne Kadar?


Birçok farklı marka modelleri bulunduğu için hepsinin anakart tamir ücretleri farklı olmaktadır.
Genel olarak bilinen baymak,demirdöküm,eca,ferroli bu markalar tüketicinin bizlere en çok ulaştığı markalardır.

Bilinen markalarda olsa yukarıda belirtmiş olduğumuz markalarda bile fiyat bilgisi belli değildir. Tüketici bunun hakkında net bir bilgi almak istediğinde ise uzman yetkili servis ile görüşmelidir ve yardım almalıdır.
Güncel fiyatllarımızı 444 2846 numaralı çağrı merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Kombi Anakart Tamirine Garanti Verilebilirmi?

Her servis ve firmanın çalışma prensibi ve iş deneyimi farklılık göstermektedir. Birçok firma parçanın arızası oluştuğunda tamir işlemiyle uğraşmak için yada işinde deneyimi gerçekten olmadığı için direk olarak parcanın değişimini yapmamaktadır.

Bununla birlikte değişimin sağlanması fazla maliyet göstereceği için parcanın tamiri daha uygun olacaktır. Bizler işinin ehli ustalarımızda kaliteli bir hizmet sunmakta ve tüketiciyi mağdur etmemeye çalışmaktayız.

Tüketicinin isteği üzerine tamir işlemimizi gerçekleştirmekteyiz.

Tamir edilen anakartın 1 yıl garanti verilmektedir.


Firmamıza ait bir önceki ARÇELİK KLİMA BAKIM SERVİSİ yazımız da sizler için klima servislerimiz hakkında detaylı bir içerik bulunmaktadır. Dilerseniz tıklayarak öğrenebilirsiz.