Ankara Kombi Bakımı

Ankara Kombi Bakımı ile ilgili tüm detaylar için tıklayın


Kombi Nedir?

Kombi evlerimizde kullandığımız ve evimizi ısıtmaya yarayan aynı zamanda sıcak su akmasının da buna bağlı olduğu sistemlerdir. Her aletin olduğu gibi kombilerinde sağladığı avantaj ve dezavantajları vardır. Şimdi sizlerle bu yazımızda kombinin ne işe yaradığını, fayda ve zararlarını, bozulma ve bakımında neler yapılması gerektiğini, Çankaya kombi bakım ve tamir servisini anlatacağız.


Kombini Bize Sağladığı fayda ve zararlar nelerdir?


• Merkezi sisteme sahip olan evlerde bütün bina aynı sistemi kullandığı için karışıklıkla çıkabilmektedir. Ama bu bireysel ve ev başına ilgilendiren bir sistem olduğu için kafanıza göre kararlar alabilir ve isteğe bağlı kapatıp açabilirsiniz.
• İsteğe bağlı oda seçimi, ısı ayarları ve çalışma saatlerini belirleyebilir. Evde olmadığınız zamanlar kapatabilirsiniz.
• Apartmanlarda kullanılan merkezi sistem daire başına bölünerek ortalama fiyat ödemek zorunda kalmaz istediğiniz kadar yakar ve yaktığınız kadar ödersiniz.
• Teknoloji gelişmesiyle beraber kombiler de geliştiği ve kullanımının kolaylaştığı için otomatik kullanım ve seçeneklerinden faydalanır. İsteğinize göre çalışma prensibini ayarlar ve istediğiniz verimi alabilirsiniz.
• Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kombinizle sıcak su ayarlarınızı yapabilirsiniz ve ev ısısını arttırıp azaltabilirsiniz.
• Ev ısınmasında kullanılan kömür gibi çevreye zarar veren temini ve atımı zor olan bir yakıt değildir. Temiz bir yakıt olup kolay kullanılır ve atmanızı gerektirecek bir atık bırakmaz.
• Merkezi sistemler çok büyük olduğundan genellikle binaların en altında olup kazan dairesi denilen yerleri kaplarlar. Evimizde böyle bir imkâna sahip olamayacağımız için daha küçük, duvara monte edilebilir ve çok yer kaplamayan kombiler tercih ederiz.
• Biraz da olumsuz taraflarında bahsedecek olursak apartmanlarda ilk yatırım maliyete olarak merkezi sistemlerden çok daha fazla maliyete neden olur.
• Merkezi sistemler evinizi daha sıcak ve bunaltıcı yaparken kombiyle bu sıcaklığa ulaşamayabilirsiniz.
• Depolanamayan bir gaz olduğu için bitme derdi olmaz ve stok yapmanıza gerek kalmaz.
Şimdi sizlerle kombi almanın olumlu ve olumsuz taraflarını değerlendirdiğimize göre yukarıda bilgilendirmeyi vaat ettiğimiz kombi türlerini detaylı olarak ele alalım. Bu sayede yeni alacaklar için bir fikir elde etmiş olursunuz.


Kombi Türleri


Bacalı kombi nedir?Isınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan ve evlerimize sıcaklık konfor ve kolaylık sağlayan kombilerimizden sık kullanılan türlerinden biri olan bacalı kombilerin en temel özelliği kombide bulunan yanma haznesinin açık olmasıdır. Bu kombi bulunduğu ortamın havasıyla bir bağlantıda olup adından da anlaşılacağı üzere bacası bulunan tiptir. Diğer kombi türlerinden daha tehlikelidir. Buna az sonra okuyacağınız yazılarda değineceğiz.


Bacalı Kombi Neden Tehlikelidir?

Daha önceden ısıtma sisteminin ortamın havasına bağlı olduğunu belirtmiştik. Bun yüzden zehirlenme durumlarıyla en çok karşılaşılan kombidir çünkü ortama zehirli hava salabilir. Bu da zehirlenmelere ve ölümlere yol açtığı için alınan haberlere göre birçok ilde yasaklandığı bilgisi elimizde mevcuttur. O yüzden çok da tercih edilmemesi gereken. Tercih edip evinde kullananların çok dikkatli olması ve bakımlarını daha hassa bir şekilde yaptırması gerekir. Az önce dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştik şimdi ise nelere dikkat edileceğini belirtelim.


Bacalı Kombi Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Öncelikle gazın bacada taşındığını biliyorsunuz. Bu yüzden bacalı kombi kullananlar bacasının önlemlerini almalıdır. Kesinlikle bacada yıpranma, aşınma, delik, sızma gibi durumların olmamasına dikkat edin çünkü içindeki hava temiz değil ve zehirli. En önemli üzerinde durulması gereken durum budur. Ortamın havasına bağlı çalışan bacalı kombiler ortam daha geniş olduğunda daha iyi ve daha sağlıklı çalışmaktadır.


Bacalı Kombi Bakım Tavsiyeleri
Yukarıda belirttiğimiz gibi bakımı en hassas ve sonuçları en büyük olan kombi türüdür. Bakımını çok iyi ve özenle yapmanız öncelikle sağlığınız için çok önemlidir.
Bu konuda bakımını eksiksiz yapamayacağınıza inanıyorsanız kesinlikle altta tavsiye edeceğimiz kombi bakım servislerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bozulma ve tamir konularında da bu servisleri arayabilirsiniz. Çünkü diğer kombilerden daha özenli bir bakım gerektirir.

Bacalı Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?Standart kombi bakımı bunda da geçerlidir ama bu türün kendine özel bir bakım özellikleri vardır. Bacalı kombide aynı oba gibi olup kullandığı zehirli gazı borular aracılığıyla havaya verir o yüzden ekosistem için pek de faydalı bir tercih değildir. Ve hava kirliliğine neden olur. Normal parça temizliği yapılır kuru olmasına dikkat ediniz ve aynı zamanda bacalarının içinde biriken tozu da almanız gerekir. Bu temizlikten sonra takarken eksizsiz ve sızıntı olmayacak şekilde taktığınıza emin olun ve bu riske girmektense bakım servislerinden faydalanın. Kombinin sızıntısı olmamasını, gaz ayarlarını, tozlarının temizlenmesini ve filtre temizliğini yapınız.
Şimdi ise sırada diğer kombi türlerinden bahsedeceğiz. Bacalı kombiler hakkında detaylı bilgi verdik ve sizde bu bilgeleri değerlendirerek karar verebilirsiniz.


2) Hermetik (denge bacalı) Kombi:
bacalı kombilerden daha gelişmiş kombi türü olup daha avantajlıdır. Az sonra sizinle bu türün olumlu ve olumsuz yanlarını karşılaştıracağız. Şimdi öncelikle Hermetik kombi nedir bunu açıklayalım. Hermetik kombi ısın sağlayacak yanma olayı için kullanılan element olan oksijeni dışarıdaki havadan alan, oksijen ile yanma gerçekleştikten sonra borular yardımıyla yanma sonucu çıkan atık gazı dışarı veren kombi türüdür. Bu kombi türü ülkemizde en çok tercih edilen kombi türleri arasında yer alır. Hermetik kombinin bir diğer adı ise denge bacalı kombidir. Balkona mutfağa yani dış ortama en yakın olan yerlere takılması tercih edilir. Şimdi sizlerle bu kombinin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendireceğiz.


Hermetik Kombinin Olumlu Özellikleri
• Bacalı kombiler apartman bacasına ihtiyaç duyarken bu kombiler apartman bacasına ihtiyaç duymaz.
• Bacalı kombilerin daha büyük alanlara ihtiyaç duyduğunu söylemiştik. Bu kombiler ise küçük alanlarda daha etkili olabilir. Kombi seçiminde alan faktörünü de göz önünde bulundurmanızda fayda var.
• Maliyet olarak biraz daha rahat olan kombi türüdür ve bireysel kullanım sağlar. Yani binadaki kişilerden bağımsız sadece kendi evinizdeki kombiden sorumlu olursunuz.
• Bacalı kombiler zehirli gazlar nedeniyle ve ortama gaz verdiği için havalandırılması ve geniş ortama ihtiyaç duymasına karşın bu kombi türünde evi havalandırmanıza gerek kalmaz.
• Bacalı kombiler ortamdaki hava ile alışveriş yaparken bu kombi ortamdaki havadan bağımsız bir çalışma sistemine sahiptir.
• Zehirlenme riski sunan bacalı kombilere kıyasla daha sağlıklı, güvenli ve konforludur. Eğer kombi alacaksanız bu önerilere dikkat etmeniz sizin için uzun vadede daha iyi olacaktır.
• Bu kombinin bakımı diğerine kıyasla daha kolaydır ama yine de yapamadığınız durumlarda kombi servislerinden yardım almayı ihmal etmeyin ve bakımlarına dikkat ediniz.
• Dezavantajından bahsedecek olursak öncelikle merkezi kombi sisteminin çok daha fazla ayarsız bir ısı verdiğini göz önünde bulundurmamız lazım. Bu kombi türleri yani standart bireysel kombiler o kadar verim alabileceğiniz kombiler değildir. Ortalama bir ısı sağlar.


Genel olarak özetlemek gerekirse apartmanınızda birlik ve anlaşma varsa merkezi kombiden daha fazla verim alabilir ve daha ekonomik bir şekilde bu olayı kapatabilirsiniz ama tabi ki bu olay çevreye ve havaya zararlıdır. Ama günümüzde o kadar birlik olmadığı için mecburen bireysel halletmek zorundayız.
onun dışında petek fiyatları için www.bulservisi.com/petek-temizleme/petek-secimi-ve-fiyatlari-444-28-46.html
klima bakımı için www.bulservisi.com/klima-servisi/klima-bakimi-444-28-46.html
kombi bakımı için www.bulservisi.com/kombi-bakimi/kombi-bakiminin-onemi-444-2846-kombi-bakim-randevu.html yazılarımızı okuyabilirsiniz.

3) Yoğuşmalı kombiler:
şimdi gelelim en son kombi modelimize. Bu kombi bacalı kombilere göre çok daha avantajlıdır. Şimdi bu kombiyle ilgili detaylı bir bilgi verelim ve daha sonrada bakım ve servisler hakkında yazımıza deva edelim.


Yoğuşmalı Kombi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?Aldığınız verimi arttıracak ve zararları azaltacak diğerlerinden daha farklı parça tiplerine sahip kombi türüdür. Bu kombi su buharındaki enerjiyle bile verim elde edebilir. Dediğimiz gibi verimi diğer kombilere göre daha yüksektir. Evinizde daha estetik durur ve daha az ses çıkarır. O yüzden aslında en çok tavsiye edilen kombi türüdür. Tabi ki bu kombi türünü de uzun süre kullanmak isterseniz yıllık bakımlarını aksatmamanız gerekir şimdi ise herhangi bir bozulma durumunda neler yapmanız ve nerelere başvurmanız gerektiğini söylemek istiyorum.


Çankaya Kombi Tamir ve Bakım Servisi

Evlerimizde kullandığımız kombilerimizi ya da herhangi bir ev eşyamızı düzenli bakım yaptığımızda aldığımız verimi artırır, daha az enerji ile daha fazla sonuç elde edebilir ve ürünümüzün uzun yıllar dayanıklı bir şekilde kullanımını sağlarız. Bakımı yapılmayan eşyalar daha kısa ömürlü olur. O yüzden yıllık bakımlarını yaptırmak için size en yakın servisi evinize çağırıp profesyonel yardım alabilirsiniz.Ankara Kombi Bakımı

Ankara Kombi Bakımı ile ilgili tüm detaylar için tıklayın