Bize bu numaradan ulaşabilirsiniz.

444 28 46

Klima Nedir?


Hepimizin de bildiği gibi klimalar evlerimizde genellikle yaz günlerinin sıcağından kurtulmak için tercih ettiğimiz ev eşyalarından biridir. Klimalar ortamdaki nemi ve sıcak havayı çekerek ortala daha temiz ve soğuk hava vermekte olup yaşadığımız yerin konfor şartlarını yükselten aletlerdendir. Ayrıca sadece soğutmak için kullanıldığı düşünülse de klimaların daha farklı görevleri de bulunmaktadır.

Klimalar Ne İşe Yarar?• Evimizde ortamı soğutma
• Isıtma
• Ortamdaki nemi çekip uzaklaştırma
• Hava değişimi sağlayarak havayı temiz tutma

Şimdi sizlerle bu yazımızda nelerden bahsedeceğimizi söyleyelim. Öncelikle klima nedir, ne işe yarar, klima tipleri, kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, klimanın nereye takılmasının uygun olduğu sorunu, bir şikayet anında kullanabileceğiniz baymak kombi ve klima servisi ve bakım fiyatları hakkında konuşacağız.

Klima Türleri Nelerdir?Size ve isteklerinize en uygun klimayı seçmek için klima türlerine bir göz atmanızı öneririz. Özellikle evde veya iş yerinde değişiklik yapmak istediğiniz alana, işleve, boyuta, fiyata ve kullanacağınız yere göre bu seçiminizi farklı yapabilirsiniz. Klima türleri:

• Tüm havalı sistemler
• Hava ve su ile çalışan klimalar
• Sadece hepsi su ile çalışan klimalar
• Bağımsız üniteli klima sistemleri


olmak üzere 4 ana başlık altında bulunmaktadır. Ve günümüzde en çok yaygın olan bağımsız üniteli sistemleri daha yakından başlıklar halinde inceleyeceğiz.


Bağımsız üniteli klimalar kaça ayılır?
• Split klimalar
• Pencere tipi klimalar
• Çatı tipi klimalar
• Daha kolay taşınabilir portatif klimalar olarak ayrılır.


Bunlardan daha detaylı olarak bahsedeceğiz ve size getireceği fayda ve zararları konuşacağız ama ondan önce dilerseniz size bu ayırdığımız tipteki klimaların nasıl olduğunu resimlerle açıklayalım. Öncelikle split klimalar en yaygın kullandığımız klima türlerinden biri olup bunun farklı konumlara uygun türleri vardır.

bunlardan bazıları: salon tipi split, tavan tipi split, duvar tipi split, pencere tipi split ve yer tipi spilittir. Aşağıdaki görselde nasıl olduklarını görebilir ve sizde evinize bir klima seçimi yapmadan önce size uygun klimayı seçmek için estetik açıdan ve konumuna, taşınmasına, işlevine bakınız.


1) Pencere tipi klimalar:
yukarıda da gördüğünüz gibi bu klimalar pencereye montajlanarak kullanılmaktadır. Klima tarihçesine baktığımızda bu klimalar tarihte ilk defa kullanılan klimalardır. Açıkçası günümüzde çok tercih edilmekte olduğunu söylemek yanlış olur. Bu klimalar aşırı elektrik tüketip maliyetli fazla olacağı için ve çok fazla yüksek ses çıkardığı için tercih edilmesini önermediğimiz klima tipidir. Günümüzde klima sektörünün gelişmesiyle daha uygun ve ekonomik klimalar mevcuttur.


2) Çatı tipi klimalar: bu klimaların çalışma prensibi havadan havaya şeklindedir. Bu klimalar sadece soğutma özelliği olanlar dışında hem ısıtma hem soğutma yapan türleri de mevcuttur.


3) Duvar Tipi Klimalar: bu klimalar genellikle evlerde en çok kullanılan türdür. Günümüzde en yaygın olan tür ve çok fazla problem çıkarmayan, ses düzeyi düşük klima türleridir. Tercih edilebilir.


4) Duvar tipi multi klimalar: yukarıda bahsettiğimiz klimalar genellikle 1 odaya uygunken bu klima ile birden fazla odayı ısıtıp soğutma işlemi, nem değişimi gerçekleştirebilirsiniz. O yüzden genellikle otellerde, marketlerde, dükkanlarda, mağazalarda daha fazla kullanılır. Hava değişim gücü yüksektir ve ses fazla çıkarmaz. Ayrıca doğru konumlandırma ile evinizde de birden fazla yeri etkileyebilecek duruma getirebilirsiniz.


5) Salon tipi klimalar: yukarıdaki resimle gördüğünüz gibi estetik olarak ve fazla yer kapladığı için evlerde kullanıma pek uygun olmayabilir. Daha çok mağazalarda kullanılan klima türüdür. Orta düzeyde ama çok etkilemeyecek ses çıkarır soğutma kapasitesi oldukça yüksektir. Bu tip büyük mağazalarda, marketlerde kullanılabilir.


6) Yer Tipi Klimalar: bu klima türü salon tipine göre daha estetik ve boyut olarak daha küçüktür. Yer klimaları yere monte edilebileceği gibi tavana da monte edilebilir. Otellerde restoranlarda, marketlerde, ofislerde kullanabilir. Ortam havasını eşit düzeyde ısıtırken aynı zamanda konfor alanı oluşturur. Bu klima türü evler için de ideal kullanılabilecek olan bir türdür.


7) Portatif (taşınabilir) klimalar:
aslında günümüzde teknolojinin gelişmesiyle klima sektöründe de pek çok olanak sağlamıştır. Mesela bu klima türü ile sadece 1 odaya sabitlemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca taşınabilir olması için bu klimayı çok hafif üretmişlerdir. Bu klimanın bazı modelleri esnek ve bükülebilir olduğu için ortamdaki kullanımı oldukça rahat ve kolaydır. Bu tavsiye edilebilir bir model olabilir. Tabi ki her tür klimada olduğu gibi bunun da kullanımına göre başka ayrı türleri vardır. Bu yüzden klima alırken hangisinin sizin isteklerini karşıladığına dikkat ederek almaya çalışın. Yandaki resimde bir portatif klima örneği bulunmaktadır. Yaygın tiplerden bahsettikten sonra şimdi ise sizlerle klima nasıl konumlandırılmalı ve nelere dikkat etmeli onlarsan bahsedelim.


petek seçimi ve fiyatları için www.bulservisi.com/petek-temizleme/petek-secimi-ve-fiyatlari-444-28-46.html yazımızı okuyabilirsiniz.
klima bakımı için www.bulservisi.com/klima-servisi/klima-bakimi-444-28-46.html
kombi bakımı için www.bulservisi.com/kombi-bakimi/kombi-bakiminin-onemi-444-2846-kombi-bakim-randevu.html

Klima Alırken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

• Öncelikle nerede kullanacağınıza bağlı bir seçim yapmanız gerekir. Oda için tasarlanan klimalar büyük bir alanda yeterli seviyede istenilen sonucu vermeyebilir. Aynı zamanda çok büyük klimalarda odanız da fazla bir soğutmaya neden olur.
• Klima alırken ve monte ettirmek için aldığınız yerdeki uzmanlara danışabilirsiniz. Bir çok kurum takma işini ücretsiz yapmaktadır.
• Klima aldığınız servisin güvenilir olmasına dikkat ediniz. Yaşayacağınız sıkıntı ve ya yıllık bakımlarını aksatmadan yapmanız gerekir. Az sonra yazımızda klima ve kombi bakım servislerine de değineceğiz.
• Klimanızda istediğiniz kapasiteyi uzmanlara danışınız. boyutu her zaman kapasitesinin büyüklüğünü göstermez. Kaliteli bir marka almanızı öneririz bu sayede uzun yıllar sorunsuz kullanabilirsiniz
• Şuan en gelişmiş düzeyde inverter klimalar kullanım açısından daha rahat etmenizi açıp kapatma, düzey ayarlamanızı sağlar.
• Çok fazla ses çıkarmayan ürünler seçmeniz ilerde sesten rahatsız olmanızı engeller.
• Klima seçerken alacağınız verimi, enerji düzeyini orada bulunan uzmana danışın ve daha az enerjiyle daha fazla verim alınabilecek ürünler tercih edin.
• Bazı klimalar sadece soğutma özellikli olabilir o yüzden kışın da kullanabilmem için ısınma özelliği olmasına dikkat edin.
• Klima aldığınızda yıllık bakımlarını aksatmamanız hem verim hem uzun yıllar kullanmanız için en önemli faktörlerdendir.
Baymak Klima Bakımı Nasıl yapılır?
Bütün ev aletlerinde de dikkat etmeniz gereken en önemli faktör kullandığınız aletlerin bakımıdır. Bakım yapılmayan alet daha kısa ömürlü olmakla beraber bozulma riski de çok fazla artmaktadır. Ayrıca bakımı yapılmayan aletten istediğiniz verimi alamadığınız için daha fazla çalıştırmak zorunda kalırsınız bu da daha fazla enerji harcamanıza neden olur. Ayrıca parçalarında biriken toz ve benzer kalıntılar parçaların çalışmamasına hatta bozulmasına da yol açabilir. Önemli olan ve üzerinde durulması gereken bir konu olduğundan şimdi sizlere klima bakımı nasıl yapılır onu anlatacağız.
Klima bakımı yapmanın püf noktaları
• Her klima parçasının gerektirdiği ayrı bir bakım bulunmaktadır. Parçalarına uygun yapılması gereken bakımlar her zaman bizim evimizde yapabileceğimiz bakımlar değildir.
• Parçaları eğer deneyimli değilseniz tek başınıza takıp çıkarma yapmayın. Bu parçalara kalıcı hasar vermenizi sağlayabilir.
• Ayrıca klima bakımı yılda 2 kere yapılması gereken bir olaydır. Aksatmayınız.
• Klimadaki hava filtrelerinin temizlenmesi gerekir. çünkü bir zaman sonra toz birikmesi durumunda bütün eve toz yayılır ve evdeki hava temiz olmaz. Yani evde sağlıklı bir hava alamazsınız ki bu sağlığınızı da etkileyebilir.
• Filtreler kolay takılıp çıkarılabilir. Yani evde de rahatlıkla söküp yıkayabilir, tozlarını alabilirsiniz. Genellikle klimaların ön yüzeyinde bulunurlar.
• Filtrelerin tozlanmaması gerekir çünkü bu verimi düşürür ve havanızın sağlığını bozar. O yüzden en kolay temizlenebilen bölüm olduğu için 15 ve ya 20 günde bir temizliğini yapınız.
• Filtre temizliği yaparken aşındırıcı ve uygun olmayan kimyasallar kullanmayınız ve temizledikten sonra kurumasını tam olarak yapıp öyle takmalısınız.
• Ayrıca klimanıza zarar vermeden bu işlemi elektrik süpürgesi ile de yapabilme imkanınız vardır.
Baymak Kombi Klima Bakımı
Az önce bahsettiğimiz işlemleri evde gerçekleştirebilirsiniz ancak zor olan sökülmesi ve takılması gereken parçalar için profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Kombi ve klima hatta birçok eşyanızın bakımını yaptırabilirsiniz. Her ilde ve ilçede genellikle servisler bulunmakta olup arayarak evinize çağırabilirsiniz. Kombi ve klima bakımı hatta bir çok beyaz eşya bakımı önemlidir. Bu sizi sonradan oluşabilecek daha büyük maliyetlere sebep olabilir. Şimdi sizlerle neden bakım yaptırtmanız gerektiğini konuşalım.
Neden Bakım Yapılmalıdır?
• Bakım yapmadığınızda kullandığınız eşyaların ömrünü kısaltırsınız ve daha kısa kullanmak zorunda kalırsınız.
• Parçalarının düzgün çalışmamasını hatta bozulmasına neden olursunuz.
• İstediğiniz verimi alamaz ve daha yüksek seviyelerde çalıştırmak zorunda kalırsınız. Bu da ileriki zamanlarda bozulmaya yol açabilir.